Sigara Kullanan Anneler Bebeklerini Emzirmeli midir?

1
1008

Sigara Kullanan Anneler Bebeklerini Emzirmeli midir?

Sigara Kullanan Anneler Bebeklerini Emzirmeli midir? Sigara kullanımının insanlar üzerinde yarattığı zararı hepimiz iyi biliyoruz. Sigara ve diğer tütün mamulleri, yalnızca kullanan kişi için değil, çevresinde bulunan herkes için olumsuz durumların oluşmasına sebep olabiliyor. Özellikle hamilelik döneminde sigara kullanan anne adaylarının, bebeklerinin sağlığını tehlikeye atmamak açısından sigara kullanımını en azından bu dönemde bırakmaları önemlidir. Ancak tehlike hamilelik sonrasında da devam ediyor. Bebeğin doğumunun ardından tekrar sigaraya başlayan anneler, özellikle emzirme ile alakalı sorunlar yaşayabiliyor ve kafalarında “sigara kullanırken bebeğimi emzirmeli miyim?” soruları oluşuyor.

Bebeğini emziren ve sigara kullanan bir anne, süt miktarında azlık, nadir olarak bebeklerinde kusma, karın krampları gibi sorunlarla karşılaşabilir. Sıklıkla sigara kullanan bir annenin vücudundaki nikotin miktarı uzun bir süre içerisinde vücuttan atılıyor. (en az 95 dakika) Bu nedenle emziren annelerin vücutlarında bulunan nikotin, muhakkak sütüne karışıyor ve dolayısıyla bu nikotinin az bir miktarı bile olsa bebeğin vücuduna ulaşıyor.

Yapılan bilimsel çalışmalar, süt üretiminin sigara kullanımına bağlı olarak azalıp arttığı kanıtlanmış bir gerçektir. 1992’de Hopkins tarafından yapılan bir araştırmada, sigara kullanmayan annede doğumdan 2 hafta sonra günde 514 ml olan süt üretimi, sigara içen annelerde 406 ml’ye düşmüştür. Yine konu ile ilgili yapılan araştırmalarda, sigara kullanan annelerin emzirdiği bebeklerinde görülen gaz probleminin dikkat çekici bir kısmının da sigara kullanımından kaynaklandığı kanıtlanmıştır.

Sadece emzirme de değil, bebek nasıl besleniyorsa beslensin, etrafında sigara içilmesi kesinlikle önemli bir sorundur. Özellikle mama ile beslenen bebeklerin, solunum yolu rahatsızlıklarına yakalanma ihtimali daha fazladır. Yine yapılan araştırmalarda etraflarında sigara içilen bebeklerin bronşit, astım ve SIDS (bebeklerde ani ölüm) gibi sorunlarla karşılaşmaları çok mümkün hale geliyor.

Anne, sigara kullanmayı bırakamıyor veya bırakmak istemiyorsa şu konulara dikkat etmelidir;

  • Emzirmeden hemen önce veya emzirme sırasında asla sigara kullanılmamalıdır.
  • Bebeğin bulunduğu evin içerisinde sigara içilmemelidir.
  • Sigara kullanımının ardından eller mutlaka yıkanmalıdır.
  • Sigara içerken kullanılan kıyafetin, bebeğin yanında da kullanılmamasına dikkat edilmesi gereklidir.

Bu konulara dikkat etmek bebeğin en az hasarı alması açısından önemlidir, ancak bebeğin ve annenin sağlığı için yapılması gereken tek şey sigara kullanımının sonlandırılmasıdır. Emzirme için en doğru hareket, kötü maddelerden vücudunuzu arındırarak, sağlıklı bir bedenle bebeğinize en kaliteli sütü vermektir.

1 Yorum