Kene İle Bulaşan Sinsi Bir Hastalık: Lyme Hastalığı

1
1354
keeene başlık

 

Ülkemizde birçok tarım arazisi, kır, orman ve mesire alanı bulunmakta. Bu tarz ortamlar kenelerin en çok bulunduğu ortamlar. Özellikle de hayvancılığın yapıldığı alanlarda kene yoğunluğu fazla. Hal böyle olunca ülkemizde kene ısırması vakaları sıklıkla yaşanıyor. Kene ısırması çeşitli hastalıklara neden oluyor. Ancak, kene ısırmasının birçok hastalığı taklit eden ve tespit etmesi çok güç bir sonucu var. Bu da Lyme hastalığı!

Lyme hastalığı, kene yoluyla bulaşan ve doğmamış çocuklara kadar aktarılabilen, sinsi bir hastalıktır. Çoğunlukla, bazı hastalıklara benzer semptomlar gösterdiği için ayırt etmek zordur. Lyme öncelikle kenenin ısırdığı bölgede kızarıklıkla ortaya çıkıyor. Yapılan ilk müdahalede herhangi olumsuz bir durum görülmese de, ilerleyen dönemlerde virüsün hedef aldığı bölgeler olan, sinir sistemi, göz ve kalp gibi organlarda sorunlar çıkmaya başlıyor. Semptomlar çoğu zaman epilepsi, parkinson, kalp rahatsızlıkları, MS, gelişim bozukluğu ve hatta otizm ve depresyon ile bile aynı olabiliyor. Hal böyle olunca hastalığın teşhisi de zorlanıyor.

Ülkemizde kene ısırığı vakaları oldukça yüksek ve bilimsel veriler dünyada 61 ülkede bu hastalığın endemik olduğunu bildiriyor. Bu ülkelerden biri de Türkiye. Türkiye’de yıllardır birçok Lyme hastası, gerçek hastalığını bilmeden, farklı hastalıkların tedavisini görüyor ve bu nedenle hastalıklarında herhangi bir gerileme olmadığı gibi, bir ilerleme durumu söz konusu oluyor.

Bu hastalığın kalıtsal olarak anne karnındaki çocuğa aktarılması da, hastalığın önemli bir olumsuz sonucu. Bu hastalık doğumla birlikte bebekte görülebildiği gibi, 2-3 yaşından sonra da ortaya çıkabiliyor. Hastalık ilerlediği takdirde hastanın yaşam kalitesi gitgide düşüyor ve bu durum erken yaşta ölüm ile sonuçlanıyor. Ülkemizde birçok çocuk otizm, gelişim bozukluğu, epilepsi, romatizma gibi hastalıklar yaşadığını zannederek, yanlış tedavilere maruz kalıyor.

Bu nedenle, özellikle ülkemizde, çocuklarında bu tarz problemler olan anne ve babaların muhakkak geçmişlerini araştırması ve geçmişlerinde kene ısırığı vakası olup olmadığını kontrol etmeleri oldukça önemlidir.

Ülkemizde Lyme Hastalığı‘na dair ciddi bir çalışma ne yazık ki yok! Bu konuda bilinçlendirme ve eğitim çalışması yapılmadığı için hastalık tanınmıyor ve dolayısıyla yanlış teşhisler ve tedaviler uygulanıyor. Kene ısırığı vakalarının sıklıkla görüldüğü ülkemizde bu hastalığın tanınmaması büyük bir eksiklik. Aslında hastalığın çözümü bir antibiyotik ilaç kullanımıyla çözülebilecek kadar kolay olmasına rağmen, ülkemizde tedavisi mümkün değil. Kene ısırığı ve hastalıkları bol olan ülkemizin bu hastalığı tanıması ve tedavi sağlaması öncelikli bir hedef olmalıdır.

1 Yorum