Sivilce Önlenebilir mi?

0
1645

Sivilce, cildin aşırı aktif yağ bezleri ve gözeneklerde iltihaba neden olan yağ, ölü cilt hücreleri ve bakterilerin birikmesi sonucu ortaya çıkar. Yağ dokuları ergenlik döneminde hormonlar çok aktifken salgısını arttırmaya başlar, bu nedenle ergenlik dönemindeki gençlerde sivilce sık sık görülür. Sivilceler kısmen genetik olduğu için, ailenizdeki insanlarda sivilceye yatkınlık varsa, gençlerde de görülebilir.

Sivilceyi önlemenin kesin bir yolu yoktur. Ancak bu ipuçları sivilcelerinizin sayısını ve şiddetini azaltmanıza yardımcı olabilir:

  • Cildi yıkamak çok önemlidir. Yıkamak aşırı yüzey yağlarını ve ölü deri hücrelerini temizlemenize yardımcı olur, gözeneklerinizi açar, ancak fazla yıkamak cildinizi aşırı derecede kurutur veya mevcut sivilcelerinizi tahriş ederek zarar verebilir. Bu nedenle yıkama işlemi dozunda tutulmalıdır.
  • Egzersiz veya herhangi bir fiziksel faaliyet sonrasında yıkanmayı unutmayın. Çünkü terleme gözenekleri tıkayabilir ve sivilcenizi daha da kötüleştirebilir.
  • Yağlı yiyecekler tüketmek, yağ salgısını arttıracağı için sivilcelenmeye neden olur.
  • Saç spreyi kullanıyorsanız, mümkün olduğunca yüzünüzden uzak tutun. Birçok saç ürünü, sivilceleri daha da kötüleştirebilen yağlar içerir. Su bazlı ürünler kullanmaya çalışın.
  • Göğsünüz veya sırtınız gibi bölgelerde sivilceye yakalanırsanız sıkan kıyafetler giymeyin; bu sıkı kıyafetler tahrişe neden olabilir.

sivilce

Sivilce Tedavisi

Piyasada sivilce önlemek ve şiddetini azaltmak için bir çok ürün mevcuttur. Sizin için en uygun olanı bulmak biraz zaman alabilir; bazıları işe yaramaz ve bazıları tahrişe neden olabilir. Bu ürünlerin etkisini beklemektense, bir doktora danışabilirsiniz. Doktorlar, özel jeller, kremler, haplar veya her ikisinin bir kombinasyonu reçete edebilir. Sivilceler hakkında birisiyle konuşmak biraz garip ya da utanç verici olabilir, ancak doktorunuz cildinizin en iyi şekilde görünmesine yardımcı olmak için eğitilmiştir.

Zaten sivilceleriniz var mı? Herkesin tuhaf bir şekilde hoşlandığı sivilceleri sıkmak, genellikle sizi bu sorundan kurtarmak yerine durumu daha da kötüleştirecektir. Sıkmak, aslında enfekte olmuş sivilceyi itebilir ve derinleşebilir, bu da daha fazla şişme, kızarıklık ve hatta kalıcı olabilen yara izine neden olabilir.

Elbette, besleyici gıdalar yemek cildinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olabilir ve cildiniz yeterli vitamin ve minerallerden faydalanacaktır. Genetik problemlerin dışında sağlıklı beslenmek ve cildi temiz tutmak sizin için faydalı olacaktır. Durumunuz gittikçe kötüleşen bir hal alıyorsa bir dermatoloğa danışmanızda fayda vardır.