Sivilceler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

0
950

Sivilceler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar, sivilce, deri altında biriken yağ miktarının deri altında iltihaplanarak deri dışına çıkması ile oluşur. Genelde ergenlik döneminde dengesizleşen hormonlar ve artan yağ salgısının etkisi ile ortaya çıkar ve uzun süreler devam edebilir. Ergenlik döneminde kız ve erkek çocuklarının en büyük sorunlarından biri haline gelen sivilce konusunda çok fazla bilgi var ancak bu bilgilerin bir çoğu, doğru bilinen yanlışlardan oluşuyor. İşte sivilce hakkında doğru bilinen yanlışlar!

 

 

stres

Yanlış: Stres sivilcelenmeye neden olur.

Doğru: Evet, stres sivilcelenmeye neden olur ancak yaşanan her ufak tefek stres sivilcelenmeye sebep olmaz. Bir gün sonraki sınav stresi gibi günlük stresler sivilcelenmeye neden olmazken, örneğin ebeveynlerin boşanması gibi nedenler sivilcelenme gibi durumlara neden olur.

horizontal-line-png-photos

 

Yanlış: Yoğun güneşlenme ve bronzluk sivilceleri ciltten temizler.

Doğru: Güneşlenme ve bronzluk yalnızca cildinizdeki sivilcelerin ve lekelerin maskelenmesini sağlar. Cildinizdeki bronzluk ortadan kalkmaya başladıkça, sivilceleriniz de tekrar gün yüzüne çıkmaya başlar. Yine de güneş, cildiniz için iyi gelecektir ancak dozunda maruz kalındıkça! Güneşe uzun süre maruz kalmak, başka cilt rahatsızlıklarına neden olabilir.

horizontal-line-png-photos

makyaj-ve-sivilce

Yanlış: Eğer sivilceden kurtulmak istiyorsanız, asla makyaj yapmamalısınız.

Doğru: Gelişi güzel alınan, kalitesiz ve yağlı makyaj malzemeleri, kesinlikle sivilce oluşumuna neden olur. Ancak bu asla makyaj yapamayacağınız anlamına gelmez. Yağsız ve kaliteli makyaj malzemeleri ile hafif bir makyaj yapmak, cildinize diğer makyaj ürünlerinden daha az zarar verir. Yine de makyaj malzemelerinin kullanılma oranını oldukça aza indirgemek gerekir.

horizontal-line-png-photos

sivilce-ilaclari

Yanlış: Sivilcelerden kurtulmanın tek yolu ilaç tedavisidir.

Doğru: İlaç tedavisi, sivilceler kistleşip diğer yöntemler işe yaramadığı zamanlarda uygulanmalıdır. Sivilce ilaçları, sivilceleri tedavi etmeye çalışırken vücudunuzda başka sorunların da ortaya çıkmasına neden olur. Bu ilaçlar ciltte inanılmaz bir kurumaya neden olur, bununla beraber cildinizde çatlamalara ve kanamalara yol açar ve de karaciğerinizde bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

horizontal-line-png-photos

maske

Yanlış: Cildi sivilcelerden arındırmak için peeling ürünleri ve diğer bakım ürünlerini kullanılmalı.

Doğru: Cildi temizlemek için birçok cilt bakım ürünü kullanmanıza gerek yok. Yüzü bol suyla yıkamak ve beraberinde kullanacağınız yumuşak, kurutmayan bir sabun ile cildinizi hem temizleyebilir hem de sivilcelere karşı koyabilirsiniz. Yüzünüzü tahriş eden alkol içerikli ürünlerden uzak durmalısınız. Ayrıca kimyasal içerikli bu ürünleri kullanmak yerine doğal malzemeler ile cilt bakımınızı yapabilirsiniz. ( Ev yapımı en güzel cilt maskeleri için burayı tıklayın)