Sosyal Medyada Vakit Geçiren Çocuklar Daha Mutsuz

0
768

Genelde tüm aileler, çocuklarının bilgisayar, tablet ve özellikle cep telefonuyla geçirdiği vakitten rahatsız olur ve bu duruma müdahale etmek ister. Aslında sosyal medya kullanan çocuklar, birçok sıkıntı ile karşı karşıya kalıyor. Akran zorbalığı, kendini olduğundan farklı gösterme çabası, kendini kabul ettirme çabası, yayınlanan çeşitli fotoğraflar ve bilgiler çocukların psikolojisini etkilediği halde, yine de sosyal medya kullanımına devam ediyor.

Yeni araştırmalar, ailelerin endişelerinin ateşini harlıyor; 10-15 yaş arasındaki çocukların sosyal medyada günde bir saat bile vakit geçirmesi, daha mutsuz bireyler olmasına yol açıyor. IZA İşgücü Ekonomisi Enstitüsü tarafından yayınlanan “Sosyal Medya Kullanımı ve Çocuk Refahı” raporunda, 2010-2014 yılları arasında İngiltere’de yaşayan  çocuklara sosyal medyanın etkileri incelendi. Çalışmanın yazarlarına göre, günde bir saat bir sosyal paylaşım ağında sohbet etmek, fotoğrafları incelemek, kendi hayatından memnun olmamaya dolayısıyla mutsuzluğa yol açıyor. Bu duruma, çocukların birbirlerine olan acımasız eleştirileri, eksiklikleri ve üstün olma çabası da eklenince bu sonuç kaçınılmaz oluyor.

Peki, giderek kullanımı artan, sosyal medya tabanlı dünyada çocuklarını kontrol etmek ve kullanımının sonuçlarını olumlu hale getirmek için ne bir ebeveyn yapmalı?

  • Sosyal medya kullanımı için kurallar koyun ve takip edin.
  • İyi bir rol model olun ve kendinizin de sosyal medyada ne kadar zaman harcadığınızı izleyin.
  • Yayınladıkları ve görüntüledikleri bilgilerin gizliliği ve doğruluğunun uygunluğu için çocuklarla konuşun. Hangi gönderilerin faydalı, hangilerini faydasız olduğunu anlamalarına yardımcı olun.
  • Çocuklar, bir şekilde sizlerden veya çevresinden duyduğu ve sosyal medyada yaymaması gerektiği bazı bilgileri paylaşabilir ve bu bilgiler beklenmeyen bir hızla yayılabilir.
  • Çocukları sosyal medyada paylaştığı şeylerin sizleri de ilgilendirdiği ve ebeveyn olarak bunların önemli olduğunu belirtin.
  • Yaptıkları paylaşımları takip ettiğinizi onlara söyleyin.