Suda Doğum Nedir? Faydaları Nelerdir?

0
410
suda doğum

Suda doğum yöntemi, son günlerde hamile anneler arasında yükselen bir trend olmaya başladı. Artık ülkemizde de hatrı sayılır bir oranda gerçekleşmeye başlayan suda doğumlar, doğumu kolaylaştırdığı sebebiyle tercih edilir olmaya başladı. Destekçisi olduğu kadar karşı duranı da olan suda doğum yöntemi ile ilgili merak ettiklerinize bu içerikten ulaşabileceksiniz.

suda doğum

Suda doğum, içerisi sıcak su ile doldurulmuş bir havuz / küvet içerisinde gerçekleşir. Bu doğum yönteminde amaç, sancı ile kasılan pelvik kasları, sıcak su aracılığı ile gevşetmek ve bu sayede doğumun kolay gerçekleşmesini sağlamaktır. Suda doğumun, normal doğumdan daha az acılı olduğu bilinmektedir. Su, kan basıncını arttırır ve dolayısıyla daha az acı hissedilmesine yardımcı olur ve annenin ıkınmasını kolaylaştırır. Annenin kendini daha stressiz hissetmesini sağlar. Doğum gerçekleşirken bebek suda doğum, bebeğe anne karnındaki gibi bir ortam sağlar.

Suda doğumun birçok olumlu yönü olsa da, bazı riskleri de vardır. Nadirde olsa bebeğin anne rahminden çıktığı anda ilk nefesiyle birlikte ciğerlerine su dolma ihtimali vardır ve bazı annelerde sıcak duyun içerisinde bulunmak, kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyebilir. Bebeğin göbek kordonunun ise bebek sudan çıktığı zaman kesilmesi gereklidir. Bu süreçte bebeğin kordonuna hassas davranılması ve ezilmemesi gereklidir.

Suda doğumun önerilmediği bazı durumlar ve kişiler vardır. Bunlara bazı örnekler verelim;

  • Erken doğum yapma ihtimali bulunan kişiler
  • Anne kanama yaşadıysa
  • Bebeğin ters gelme ihtimali varsa
  • Bebek çok kiloysa
  • Anne hamilelik süresinde düşük tehlikesi yaşadıysa
  • Anne rahim yolunda enfeksiyon gibi sorunlar yaşadıysa

Bu gibi durumlarda suda doğum yönteminin uygulanması uygun görülmez.