Sünnet Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

1
1121

Sünnet sonrası sünnet edilen bölgeye bakım yapılması önemlidir. Aksi takdirde sünnetli bölge, enfeksiyon kapabilir.

Sünnet sonrası pansuman önerisi

Alternatif bakım

Gereken malzemeler ve kullanılışları

Oksijenli su                 ipi dışı  tüm bölgeye dökün, 1 dakika bekleyin (pıhtıları temizlemek için).

İzotonik:                     :Tüm bölgeyi yıkayın. 1 dakika bekleyin.

Islak mendil               :P ipi dışı tüm bölgeyi silin.

Genital Temizlik Jeli  :P ipi dışı tüm genital bölgeye uygulayın.

Tentürdiyot                :Tüm bölgeyi boya. Kurumasını bekleyin.

Sünnet kilodu             :P ipiye dokundurmadan giydirin.

Geniş pijama ile kapatın, gazlı bez koymayın.

Bezli ise bezi gevşek bağlayın.

 

Ağrı kesicilerin Kullanılması: Ağrı başlamadan ağrı kesiciler verilmelidir. Tarif edilen ağrı kesicilerin fazla alınması, ağrı kesici etkisini artırmaktan çok, yan etkisini artıracaktır. Asla fazla ilaç verilmemelidir.

Hastanede sarılan sargılar ilk idrar ile atılmalı ve yenisi yapıştırılmamalıdır. Atılamaz ise yapışabileceğinden çıkarmak zor olabilir. Çevresindeki yapıştırıcılara alkollü pamuk dokundurulması gevşemesini sağlayacaktır.

Kanama:İlk 24 saatte sızıntı tarzında kanama doğaldır. Ancak damlama tarzında ve silindiğinde hemen yenisi ile dolan kanama müdahaleyi gerektirebilir.Ağlama ve ıkınma ile kanama dozu artar. Bu durumda 30 dakika kadar beklenmelidir. Kanama buna rağmen durmaz ise hastaneye başvurmalıdır.

Banyo:Aksi söylenmemiş ise 3. gün banyo yapılabilir. Her gün banyo yapmak pipinin hızla toparlamasına yardım eder. Ilık banyo pansuman işlevi görür. Ayakta duş alma tarzında yapılmalı ve pipiye fazladan işlem yapılmamalıdır.

Dikişler banyoda kendi düşer. Almak gerekmez.

Yara iyileşmesi::Her türlü yaranın iyileşmesinin tamamlanması 4 haftayı bulur. Ancak istenen güzellikte yara iyileşmesi 7. gün civarında gerçekleşir. 48 saati geçen dönemde ağrı ve kızarıklık varlığı iltihaplanmadan dolayı o labilir.Yapışık sünnet derisine bağlı olarak pipi ucunda kabuk oluşabilir. Banyo ile geçer.Minik şişlik, kızarıklık ve morluklar cerrahi işleme bağlı olup, 7-10 gün kadar sürebilir. Sünnet sonrası pipi ucunu koruyucu rolü olan deriyi kaybetmek, pipinin hassasiyetini artırabilir. Bu durumun 4 ay sürdüğü gözlenebilmektedir. Sünnet sonrası ateş olmaz. 37.20C den fazla ateş bu pipinin iltihap kaptığını gösterebilir.

Kontrol:Sünnet sonrası kontrol yoktur. Ancak istenen her gün hastaneye başvurulabilir.

Şişlik: ipinin kimyasını, doğal yapısını değiştiren bu önemli cerrahi işleme ve yapılan lokal anestezik maddeye bağlı şişlik olur. Bazen aşırı da olabilir. Genelde 7-10 günü aşmayan sürede geçer. Yatak istirahati yapmayan çocuklarda daha aşırı görülür. Bu durumda antibiyotiği 5 güne tamamlamak gerekir. Kendiliğinden geçer.

 

1 YORUM

  1. Merhaba anneler ve onların yetiştirdiği değerli insanlar,
    Ben de 2 yıllık anneyim. Beslenme konusunda oldukça dikkatli davranıyorum. Çocuklarımızın dişleri, saçları, kasları, tırnakları kısacası çocuğumuzun her bir noktası öncelikle beslendiği gıdalarla şekillenmektedir. Ben iki yaşına kadar anne sütü başta olmak üzere, sebze, meyve, et ağırlıklı besledim. Raf ömrü olan her gıdayı istisnasız zararlı buluyorum. Mevsiminde bile doğalını zor bulduğumuz sebze meyveleri zamanında yedirmeye çalışıyorum. Çorbaları mümkün olduğunca kemik suyuna, pilavları ( en iyisi bulgur) tavuk suyuna yapıyorum. Süt ve tereyağı ile yaptığım az tuzlu patates püresi iyi bir alternatif. İçeceklere gelince, bol su başta olmak üzere, gün içinde ıhlamur, ayran, kuşburnu suyu, şekersiz elma,armut,kayısı kompostosu, bal- limon- ılık su karışımı veriyorum. En can sıkıcı konu abur cubur. Ben çocukta sağlam bir altyapı oluşrurmaya çalışıyorum. Bu nedenle , çevre baskısına direniyorum. “Bir kereden bir şey olmaz” diyen kişi sayısı gün içinde sekizi buluyorsa, buna karşı çıkmak en doğal hakkım diyorum.

    Şimdilik bu kadar. Annelik zor iş…