Süt Parası Nedir? Süt Parası Nasıl Alınır?

0
349
Süt Parası Nedir? Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt Parası Nedir?

Süt parası, 4/A kategorisinde sigortalı olarak çalışan, doğumdan önce ise 120 gün süreyle prim ödemesi yapılmış olan annelere verilen para yardımıdır. Devlet nezdinde ” Emzirme Yardımı” olarak geçen bu para yardımı bir sosyal hak olarak tanımlanmıştır.

Süt parası, doğum yapan kadına, sanıldığının aksine her ay düzenli olarak verilmez. Süt parası doğum yapan kadına, bir defaya mahsus olmak üzere verilir. Bir kez verilen bu emzirme yardımının tutarı 2017 itibari ile 132 liradır.

Emzirme Yardımına Nasıl Başvuru Yapılır?

Emzirme yardımı almak için düzenlenecek bir dilekçe ile en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne başvuru yapılmalıdır. Önceki başvurularda bu dilekçe ile birlikte doğum belgesi de başvuru evrağı olarak isteniyordu. Ancak son yıllarda kişilerle alakalı bilgilere e-devlet sistemi üzerinden ulaşılabilindiği için ekstra bir evrağa gerek duyulmuyor.

Süt parası almak için Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü’ne vereceğiniz dilekçe örneği şu şekilde olabilir;

SGK İL MÜDÜRLÜĞÜ ( Annenin bulunduğu ilgili şehir )

….. tarihinde doğum yapmış olmam nedeniyle emzirme ödeneğinin tarafıma ödenmesini, Saygılarımla arz ederim.  ( Dilekçenin verildiği tarih)

 ( Annenin adı soyadı ve imzası )

Yazımızdan anlaşıldığı üzere, emzirme ödeneği yalnızca bir defaya mahsustur ve en az 120 gün çalışan olarak prim ödemesi yapılmış kadınlara verilebilir. Emzirme ödeneği, doğumun ardından 5 yıl sonra geçerliliğini kaybeder. Yani süt parasına doğumdan sonra en fazla 5 sene içerisinde başvuru yapılması gereklidir. 5 sene içinde başvuru yapmayanların emzirme yardımı alma hakkı sona erer.