Sütlerini İhtiyacı Olanlara Bağışlayan Anne

0
804

Ölen Bebeği İçin Depoladığı Sütlerini İhtiyacı Olanlara Bağışlayan Anne

Nicura Thompson isimli kadın, oğlu Colton’a beş aylık hamileyken doktorlar tarafından, oğlunun yedi adet kalp kusuruyla doğacağını öğrendi. Nicura duyduğu tüm olumsuzluklara rağmen oğlunun bu sorunları atlatacağına dair umudunu kesmedi ve Colton’u dünyaya getirdi. Ancak sorunlar, doğumun ardından artmaya başladı.

 

Colton, tam zamanında doğdu, hastaneden eve taburcu edildi ama nefes alma ile ilgili sorunlar yaşıyordu. Evde geçirdiği bir kaç hafta sonra, sorunlar gitgide artmaya başladı. Colton, 6 haftalıkken kardiyak arreste (kalbin durması ve sonucunda vücuda kan pompalayamaması) girdi ve ardından 28 Aralık’ta hayata gözlerini yumdu.

 

sütünü bağışlayan anne

Anne Nicura, oğlunun doğumundan itibaren sütlerini pompalayarak depolamaya başladı. Eğer oğlu yaşarsa, ileride bu sütlere ihtiyacı olacağını biliyordu. Hiç ara vermeden her gün sütünü pompaladı ve buzdolabında muhafaza etti. Ancak oğlu vefat ettiğinde, bu sütleri ne yapacağını düşünmeye başladı ve aklına bir fikir geldi. Nicura, bu anne sütlerini çeşitli sebeplerden ötürü sütü gelmeyen annelere ve süte ihtiyacı olan diğer bebeklere bağışlayacaktı. Bu fikir aynı zamanda, oğlunu onurlandırmanın ve anısını yaşatmanın güzel bir yoluydu.

Nicura, sütlerini bağışlayabileceği insanlarla iletişime geçti ve büyük bir yardım kampanyasının baş rolü oldu. Depoladığı sütleri bitirdi ve hala oğlunun doğumu ile birlikte ona yadigar kalan sütleri mevcut. Nicura, bununla yetinmeyip göğüslerindeki sütler bitene kadar, onları pompalayıp bağışlamaya devam edeceğini söyledi.

“Vücudum bana izin verdiği sürece sütlerimi pompalayıp bağışlamaya devam edeceğim. Anne sütünün bir şekilde ememeyen diğer bebekler için ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Ben sadece elimde kalan bu sütlerle, başka çocukların yaşamasını -sağlıkla yaşamasını- sağlamaya çalıştım.”

Nicura’nın kararı duygusal olarak kolay değildi. Bu sütün kime ait olduğunu biliyor ancak, bu bilgi onu üzüyor ancak bunun oğlunun mirasını onurlandırmanın muhteşem bir yol olduğunu da biliyor.

“Sütü vermem çok zor oldu, çünkü aslında bu sütlerle benim bebeğimin karnını doyurması gerekiyordu, ama buna ihtiyaç duyan diğer bebeklerin olduğu ve onlara yardımımın dokunuyor olduğu fikri beni mutlu ediyor. Bu fikri düşününce içimden her zaman diyorum ki ‘buna değer!’ “