Tatilden Sonra Çocuğu Okula Hazırlamanın İpuçları

0
940

Çocuğu Okula Hazırlamanın İpuçları

Tatil sonrası çocukların en çok zorlandıkları durumların başında okula alışma süreci geliyor. Çocukların rahat ve eğlenceli vakit geçirdiği 2 haftalık yarıyıl tatilinin son günlerindeyiz. Tatiller, herkes gibi çocuklarında en sevdiği zamanların başında gelmekte. Tatilin başladığı son okul gününde sevinçle okuldan ayrılan çocuklar sıra okula dönmeye geldiğinde aynı heveste olmayabiliyorlar. Bu noktada tatilden sonra çocukların sağlıklı bir okula alışma süreci geçirmeleri için en büyük görev ailelere düşmektedir. Size  çocuğunuzu okula hazırlama sürecinde yardımcı olacak bazı ipuçları hazırladık.

horizontal-line-png-photos

Ders Zili Çalmadan Önce Çocukların Uyku Saatlerini Düzenleyin

Çocuklar tatil zamanlarında daha rahat bir dönemde oldukları için uyku saatleri de bu duruma göre değişiyor. Okul zamanı düzenli bir saat aralığında uyuyup uyanan çocuklar, tatildeyken geç  saatlerde yatıp geç kalkıyorlar. Bu durumda ders zili çaldığında çocuğun eski saat düzenine alışıp, rahat bir okula alışma süreci geçirmesini zorlaştırıyor. Aileler tatilin bitmesine 2-3 gün kala çocuklarının eski uyku düzenine geçmesi için çocuklarının belli saatlerde uyuyup uyanmasına özen göstermelidirler. Çocuğunuzla beraber yapacağınız bir saat planlaması bu süreci rahat geçirmenizi sağlayacaktır.

horizontal-line-png-photos

Televizyon Ve Bilgisayarların Kullanım Süresini Azaltın

Çocuklar tatillerde, ders ve ödev gibi sorumluluklarından uzaklaştıkları için fazlaca boş vakitleri oluyor. Boş vakit demek çocuklar için daha fazla çizgi film ve bilgisayar oyunu demektir. Çocuklarınız tatilde tabi ki hoşça vakit geçirmeli ve sevdikleri aktiviteleri yapmalılar. Fakat bu eğlencenin son güne kadar aynı ölçüde devam etmesi çocuğunuzun okula alışma süreci bakımından sorun yaratabilir. Bu sebeple tatilin son günleri yaklaştıkça aileler çocuklarını aşamalı olarak televizyondan ve bilgisayardan uzaklaştırmalıdır. Televizyon ve bilgisayarın kullanım süresini aşamalı olarak azaltmanız faydalı olacaktır.

horizontal-line-png-photos

Okul Ödevleri Ve Eksikleri Son Güne Bırakmayın

Genellikle her yetişkinin okul yıllarında  tatilin son günü verilen ev ödevini yapma gibi bir özelliği vardır. Nesil farklılaşsa da çocuklarda da bu durum hala devam etmekte. Tatilin eğlencesi kendi kaptıran çocuklar, tatil öncesi verilen ev ödevlerini unutuyor. Unutulan ödevler son dakika yapıldığı zamanda hem çocuk hem de ebeveynler için sıkıntılı durumlar oluşuyor. Verilen ev ödevlerinin tatilin son gününden önce çocukla beraber iletişim halinde yapılması çocuğun tatil bittikten sonra olumlu bir okula alışma süreci yaşaması için önemlidir. Aynı şekilde tatil bitiminden önce eksik olan okul ihtiyaçlarının belirlenip, çocukla birlikte alışverişe çıkmakta çocuğun okula alışma sürecini hızlandırır.

Bir önceki makalemizi okudunuz mu ? ” Lezzetli ve Basit Bebek Maması Tarifleri ” bir çok alternatif tariflerin yapılışı hakkında lezzet verici tüyolar var.