Tehlikenin Farkında mısınız?

0
1373

Mavi Balina, son günlerde dünya genelinde dalga dalga yayılan ve dehşete düşeceğimiz olumsuzluklarla sonlanan bir oyun. Aslında Mavi Balina’ya bir oyun demek doğru değil, çünkü bu olay keyifli vakit geçirmek için oynadığımız oyunlardan farklı olarak, çeşitli manipülasyon yöntemleri ile bezenmiş, kullanıcıyı psikolojik açıdan çökertme üzerine kurulu ve sonucunda ise kullanıcının hayatını son vermesine sebep olan bir tuzaktır. Peki son günlerde kullanıcılarının intihar etmesi ile adını duyuran ve dünya genelinde 130 gencin ölümüne neden olan bu oyunun amacı ne, kimler tarafından, nasıl yayıldı ve çocukları bu oyundan korumak için neler yapılmalı?

mavi balina

Mavi Balina oyunu, adını ilk kez Rusya’da, biri 15 diğeri ise 16 yaşında iki genç kızın bir çatıdan intihar ederek hayatına son vermesi ile duyurdu. İntihar olayı incelendikçe ardından Blue Whale yani Mavi Balina oyununa dair ipuçları çıkmaya başladı. Kızlardan biri intihar ettiği güne kadar sosyal medya hesaplarından, “Yavaş yavaş işe yaramaz hale geldiğiniz hissediyor musunuz?’, ‘Ben sadece bir hayaletim’ gibi cümleler paylaşmış ve intihar ettiği gün “son” yazısı ile bir mavi balina fotoğrafı paylaşmıştı. Bu bulgularla birlikte Mavi Balina dehşeti gün yüzüne çıktı.

Özellikle Rusya’da yaşanan intihar vakalarından dolayı Rusya’da araştırmalara başlandı. Yapılan araştırmalar sonucunda oyunu Philipp Budeikin’in tasarladığı ortaya çıktı ve Budeikin, Rusya’da yakalanıp tutuklandı. Budeikin, oyunu tasarlamasındaki amacının zayıf karakterleri elemek ve güçlü insanların dünyada kalmasını sağlamak olduğunu söyledi. Budeikin’e göre karakteri zayıflıklarla dolu insanlar bu oyundan etkilenip yaşamına son verecek ve ileride maruz kalacağı zorluklardan da kurtulmuş olacaktı.

Oyun bir uygulama ya da masaüstü tasarım şeklinde değil. Oyun yalnızca yönetici tarafından verilen bir link aracılığı ile yine yöneticiler tarafından oynatılıyor. Link karşı taraftan alındıktan sonra kullanıcının bilgisayarındaki tüm kişisel bilgiler kopyalanıyor. Genelde tüm görevler gece yarısı yapılıyor ve oyuncuların hem uykusuz kalmasını hem de kimse ile iletişime geçmemeleri sağlanıyor. Oyun içerisinde yaklaşık 50 adet görev bulunuyor ve görevler şu şekilde sıralanıyor.

mavi balina

1.Bir jilet aracılığı ile elinize, “f57” çizin ve fotoğrafını gönderin.
2.Sabah 4:20’de uyanın, size gönderilen korkunç videoları izleyin.
3.Kolunuzu derin olmayacak şekilde 3 kez damarlarınızla birlikte kesin ve fotoğrafını gönderin.
4.Bir kağıt üzerine balina resmi çizip fotoğrafını gönderin.
5.Eğer bir balina olmaya hazırsanız, bacağınızı keserek evet çizin. Yoksa, kendinizi birçok kez cezalandırma amaçlı kesin.
Verilen şifreli görevi çözün.
6.Elinize, “f40” çizin keserek ve fotoğrafını gönderin.
7.VKontakte durumunuza, “#ben_balinayım” (rus. #я_кит) yazın.
8.Korkularınızı aşın.
9.Sabah 4:20’de uyanın ve çatıya çıkın. Ne kadar yüksek, o kadar iyi.
10Elinize bir balina çizin keserek ve fotoğrafını çekerek gönderin.
11.Gün boyu korku videoları izleyin.
12.Onların size gönderdikleri müzikleri dinleyin.
13.Dudağınızı kesin.
14.Elinize defalarca iğne batırın.
15.Kendinize acı verecek bir şey yapın ve hasta olun.
16.Bulabildiğiniz en yüksek çatıya çıkın ve köşesinde bir süre bekleyin.
17.Bir köprüye gidin ve köşesinde bekleyin.
18.Bir vinç bulup tepesine çıkın ya da çıkmayı deneyin.
19.Güvenilir olup olmadığınız kontrol edilecek.
20.Skype aracılığıyla bir balina ile, yani sizin gibi bir oyuncu veya kurucu ile konuşun.
21.Bacaklarınızı sallayarak bir çatıya çıkıp köşesinde oturun.
22.Başka bir şifreli görevi çözün.
23.Gizli görev.
24.Bir balina ile buluşun.
25.Kurucu size ölüm tarihinizi söyleyecek ve bunu kabul etmek zorundasınız.
26.Sabah 4:20’de uyanıp bir demir yolu bularak raylarda gezin.
27.Gün boyu hiç kimse ile konuşmayın.
28.Balina olduğunuza dair yemin edin.

Geriye kalan 30. ve 49. görev arasında, her gün sabah 4:20’de uyanıp, kurucusunun size gönderdiği müzik ve korkunç videoları izlemeniz veya dinlemeniz isteniyor. En son 50. görevde de çatıdan atlayıp intihar etmeniz isteniyor.

Bu süreçte zaten uykusuzluk ve bozulan psikolojisi ile yıkıma uğrayan gençler için intihar kaçınılmaz bir son oluyor.

Oyunu oynayıp, intihar etmekten bir şekilde kurtulan gençlerin anlattıkları ise kan donduran cinsten. Bu gençler, kendilerine kişisel bilgileri ile şantaj yapıldığını, eğer oyuna devam etmezlerse ailelerinin öleceğini söylediklerini bildirdi.

Peki gençleri ve çocukları tehdit eden bu ve bunun gibi oyunlardan korumak için ailelere düşen görevler nelerdir?

Uzmanlar ebeveynlere enerjik, hareketli ve sevgi dolu çocukların bir anda içine kapanması, sessizleşmesi durumunda ters giden bir şeyler olduğunu anlamaları gerektiğini vurguluyor. Çocukların sosyal medya hesaplarının kesinlikle kontrol edilmesi gerektiğini ve çocukla muhakkak iletişim halinde olunmasının bu tarz durumlarda çok önemli olduğu söyleniyor.

Ülkemizde de 2 gencin intihar etmesine sebep olan Mavi Balina oyunu, BTK (Bilişim Teknolojileri Kurumu) tarafından engelleneceği açıklandı. Ancak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan engelleme çalışmalarının hala devam ettiğini, ancak zorlandıklarını dile getirdi. Bakan Arslan’ın açıklaması şu şekilde; “Bakanlık olarak zararlı içerik bulunduran yayınları kaldırmak gibi çalışmalarımız devam ediyor ama bu oyun kullanıcılar arasında özel linklerle oynanan bir oyun, oyun yöneticisi adı verilen korsanlar yönetiyor. Bu en tehlikeli kısım. Diğer zararlı içerikleri engellediğimiz gibi bunu engelleme şansımız yok. Bunun da cezai müeddiyeleri var. Kullanıcılar bu tip yanlış eylemlerle bildirimlerle karşılaştıklarında bize bildirsinler.”