Tombul Bebek Sağlıklı Bebek mıdır ?

0
350
Tombul Bebek Sağlıklı Bebek mıdır ?

Bir anneden… :

Oğlum gerçekten kilolu bir bebekti. Evet çok sevimliydi, kolları ve bacakları boğum boğumdu, tatlı yumuşak bir göbeğe sahipti. Bir zamandan sonra ona uygun kıyafetler ve hatta bezler bulmakta zorlandım. Bazen biz bile onu kucaklamakta zorluk çektik, annem dahil.

Ben oğlumun bu kilosunun çok sağlıklı bir durum olmadığını farketmeye başlamıştım. Ancak tüm bunlara rağmen, annem oğlumun bu kilosu için “sağlıklı” olduğunu söyleyip duruyordu ve onun iştahlı yemek yemesinden ve kilo almasından hoşlanıyordu. Annem, oğlum katı gıdalara başladığından beri, ona zorla yemek yediriyordu ve oğlum istemese bile onun ağzına yemekleri tıkıyordu. Aslında bunu yapan yalnızca annem değildi, kayınvalidem, teyzelerim, neredeyse bütün büyüklerim, onun kilosunun çok sağlıklı olduğunu söylüyorlardı ancak ben kilosu yerinde fakat sağlıksız bir bebek yetiştirdiğimi düşünmeye başlamıştım ve araştırmalar yapmaya başladım. Öğrendim ki, 9 aylık çocuklardaki fazla kilo, ileride obezite problemine sebep oluyor.

…………………………………………………………………………………………………

1970’lerin sonlarına doğru Ulusal Sağlık İstatistikleri Merkezi, 1 aydan 2 yaşına kadar olan çocukların ağırlık, boy ve baş çevresi toplandı. Veriler, erkek ve kızlar için ayrıca hesaplandı ve ağırlık, boy ve baş çevresi yaş ve ağırlık bakımından uzunluk dağılımını gösteren grafikler oluşturuldu. Amaç, beklenmedik oranlarda büyüyen çocukların belirlenebilmesi için sağlıklı çocukların nasıl büyüdüklerini veri yoluyla göstermekti. Sonucunda tombulluğun sağlık demek olmadığı ortaya çıktı. Bu çalışmadan çıkan sonuçta, kilolu bebeklerin anne sütünden erken kesilen bebekler olduğu görüldü.

Uzmanlar emzirilen bebeklerin sağlıklarının ve kilolarının daha iyi olduğunu çünkü emzirmenin bebeklerin aşırı beslenmelerinin önüne geçtiğini söylüyor.

Ancak yapılması gereken çocukların kilo almasını engellemek değil, gereksiz kilo almasını engellemektir. Çocukların hızlı bir şekilde kilo vermesi de alması da sağlıklı değildir. Bebeklerin beslenmesinde en önemli olan şey, katı gıdalara geçildiğinde sağlıklı beslenmesini sağlamak ve belli bir süre daha emebiliyorsa emmesini sağlamaktır. Emzirme faaliyeti bebeğinizin kilo kontrolünü sağlar.