Tüp Bebek Nedir?

1
964
tüp bebek nedir?

Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek, annenin rahminde bulunan tüplerinde yaşanan tıkanıklık, rahim veya yumurtalıklarında görülen bazı hasarlı durumlar nedeniyle, yumurtanın dışarıda döllenerek daha sonrasında anne rahmine yerleştirilerek sağlanan gebelik yöntemidir. Her ne kadar kadın kaynaklı sorunlarda gerçekleştiği düşünülse de, erkeğin kısırlık durumlarında da artık tüp bebek tedavisi söz konusudur.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Çiftlerin uzun süre düzenli ve korunmadan yaşadıkları cinsel birlikteliklerine rağmen gebelik durumu görülmediğinde bir kısırlık veya hasar durumundan bahsedebiliriz. Bu gibi durumlarda gebeliğe yardımcı olan en iyi yöntem tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek anneden alınan yumurta ve babadan alınan spermin dışarıda, laboratuvar ortamında döllenmesi ile oluşur. Ancak bu ana gelene kadar uygulanması gereken bazı tedaviler vardır ve gebeliğe gelene kadar sabırla, uzmanınız tarafından verilen talimatlara uymanız gerekir.

 

Tüp bebek tedavisinde birçok aşama vardır ancak bu aşamalar, çiftin sağlık durumu, kısırlık veya hasar durumu, yaş aralığı ile ilgili kişisel verilere göre farklılık gösterir. Öncelikle çiftin hasar durumu tespit edilir ve bu duruma göre ilaç tedavisine başlanır. Tedavi anne adayının adetinin 2. veya 3. gününde başlar. İlaç tedavisi yaklaşık 12 gün sürer ve bu süreçteki amaç, anne adayının yumurta sayısının arttırılması ve yumurtaların uyarılmasıdır. Anne adayının bu süreç içerisinde sık sık kontrol edilmesi gerekir. İlaç tedavisi sona erip yumurtalar istenen olgunluğa eriştiğinde uzmanlar tarafından yumurtayı çatlatmak için bir iğne uygulanır. Bu aşamanın ardından da anne adayından yumurtalar toplanır. Baba adayının da sperm örnekleri alınır. Eğer baba adayında sperm yoksa bunun için baba adayına da farklı bir tedavi yöntemi uygulanır.

Anne ve baba adaylarından alınan yumurta ve sperm örneklerinden en kaliteli ve döllenmeye en uygun olanlar seçilerek klasik veya mikroenjeksiyon adı verilen yöntemlerle sperm ve yumurta döllenir ve ardından embriyo oluşturulur.

Tüp Bebek Anne Rahmine Nasıl Yerleştirilir?

Laboratuvar ortamında döllenen yumurta embriyoya dönüştükten sonra anne rahmine yerleştirilir. Bu kısa ve ağrısız bir işlemdir. Genelde lokal anestezi tercih edilir. Embriyo rahime yerleştirildiğinde tüp bebek tedavisi sonuçlanmış olur ve bu sürecin ardından 12 gün sonra gebelik testi yapılır ve sonuç belirlenir.

Tedavi, genelde olumlu sonuçlanır ancak olumsuz olduğu durumlarda söz konusudur. Aşağıdaki durumlar söz konusu olduğu takdirde, tüp bebek çalışması olumsuz olabilir;

  • Annenin yaşının ilerlemiş olması
  • Kadın rahmine ait doğuştan veya uzun zamandır mevcut olan bazı sorunlar
  • Embriyonun anne rahmine tutunamaması

 

1 Yorum

  1. Merhaba, arkadaşlar!
    Tüp bebek, infertilite teşhisi konulan kişilerde, tüplerin her ikisi tıkalı olanlarda, yYumurta bozukluğu olanlarda, menide sperm bulunmayanlarda, sperminde kalite bozukluğu olanlarda,immunolojik durumlarda, servikal faktörler söz konusu ise,cerrahi operasyonla tüpleri alınanlarda,sperm veya yumurta sayısında yetersizlik söz konusu ise, yumurtalıkta kısırlığa sebep teşkil eden kistlerin varlığında,
    hormon bozukluğu durumunda,cinsel birleşme ile oluşan bazı sorunlarda, sperm hareketliliği konusunda sorun varsa,sperm hücrelerinin şekil bozukluğu söz konusu ise,tekrarlanan gebelik kayıpları durumunda, kadınlarda yaş ilerlemesi söz konusu ise tüp bebek uygulaması yapılabilir. Kafamda bi sorum çıkmış. Nerede tüp bebeği yaptırmak daha iyi olabilir? Türkiye’de mi yurt dışında mı? Tüp bebeği yaptıranlar, lütfen, tecrübenizi anlatabilir msnz?