Türkiye’de Yapılan Doğum Adetleri

0
2399
kundaklama

Doğum, her kültürde kutsal bir olaydır ve bu kutsal olay türlü adetlerle kutlanır. Her kültürün kendine has doğum adetleri vardı ve her kültür kendinden başka parçalar katarak bu adetleri günümüze kadar getirmiştir. Özellikle ülkemizde bulunan birbirinden farklı birçok kültür ve etnik kökenin bulunması ile birçok konu gibi doğum adetleri konusu da çok çeşitlidir. Şimdi hep birlikte Türkiye’de yapılan doğum adetleri içinden bazılarını inceleyelim.

Diş Hediği

Bebeğin ilk dişini çıkardığı dönem, Anadolu adetlerince bazı etkinliklerle kutlanır. Bu etkinliklerden birisi, diş hediğidir. Diş hediği bazı yörelerde diş buğdayı, diş aşı gibi isimlerle de bilinir. Bu etkinlikte bebeğin diş çıkarması sebebi ile hafif şekerli bir buğdaylı aş yapılır ve kutlamaya gelen insanlara dağıtılır. Bu etkinlikte aynı zamanda bebeğin önüne kalem, kitap, makas, gözlük gibi eşyalar koyulur ve bebek hangi eşyaya yönelirse o mesleği yapacağına inanılır.

Gövend Töreni

Gövend töreni, bebeğin doğumunun ardından bebeği görmek için eve gelen misafirlerin yanında şekerli bir ürün getirmesi olayıdır. Gövend aslında bebeği görmeye gelen misafirlerin, hem olayı hayırlamak hem de jest olması açısında getirdiği şeker ve leblebi karışımıdır. Günümüzde bu gelenek şeker, çikolata ve lokum gibi tatlı gıdalarla da gerçekleşebiliyor. Gövend’i, bir genç kızın dağıtması gerekiyor.

Adım Çöreği (Tıpış Çöreği)

Bebeğin yürümeye yeni başladığı dönemlerde, bebeğin ilk adımlarını kutlamak amacı ile yapılan bir çörektir. Bademlerle süslenen hafif tatlı bir çörek olan adım çöreği, eve ziyarete gelen misafirlere anne tarafından dağıtılır.

 

 

Beşik Töreni

Bebeğin doğumundan sonra anne ve bebek 40 gün boyunca evden çıkmazlar. 40 günün dolmasının ardından eve misafirler davet edilir ve gelen misafirler yanlarında getirdikleri hediyeleri bebeğin beşiğine iliştirirler. Bu hediyeler, hediye konulması için hazırlanan bebek beşiğine konulur

 

Kırk Uçurma

Kırk uçurma ülkemizde şu an en yaygın olan adetlerden biridir. Bebeğin kırkının dolduğu gün evde güzel yemekler hazırlanır, bebek ailece sevilen biri tarafından yıkanır. Bebek yıkanırken bebek için güzel dileklerde bulunulur. Ardından bebeğe yeni bir kıyafet giydirilir ve bebek aile büyüklerine götürülür. Bu ziyaretlerde bebeğe nohut, yumurta ve bozuk para gibi bereketi temsil eden hediyeler verilir.

 

Bebek Tuzlama

Bazı yörelerde bebekler ter kokmasın ya da beyaz tenli olsun diye bebek tuzlama işlemi yapılır. Bu işlem bebeğin üzerine toz serpilerek ya da yıkama suyuna tuz eklenerek yapılır. Ardından tuz bebeğin vücudundan iyice temizlenir. Ancak bu işlem uzmanlar tarafından sakıncalı görülmektedir.

 

 

Kundaklama

Eski zamanlarda en çok kullanılan yöntemlerden biri bebek kundaklamadır. Genelde bebeğin kolları ve bacakları düzgün olsun diye kundaklama yapılır. Ancak çok sıkı kundak yapıldığında bebek bazı sağlık sorunları ile karşılaşabilir.

 

 

 

 

 

 

Türkiye’de yapılan doğum adetleri; ülkemizdeki kültürel çeşitliliğin bir parçası olarak, günümüze kadar güncelliğini kaybetmeden gelmiştir.