Vücudunuz İkinci Hamilelik İçin Hazır mı?

1
830
İkinci hamilelik

İkinci hamilelik hakkında düşünmeye başlamadan önce birkaç basit sağlık kontrolü, gebeliği kolaylaştırır ve sağlıklı bir çocuk büyütmenize yardımcı olur.

Bebeğiniz dokuz ay boyunca karnınızda büyürken, vücudunuzun şimdiye kadar ki  en zor görevini üstlenir. Dolayısıyla, vücudunuzdan tekrar bu performansı üstlenmesini istemeden önce, bu yoğunluğu kaldırıp kaldıramayacağını kontrol etmek iyi bir fikirdir. Vücudunuzun ikinci hamilelik yaşamadan önce, yeterince sağlıklı olduğundan emin olmanız gerekir. Bu, gebeliğinizin minimum tehlikede ve sağlıklı bir bebek ile sonuçlanması için önemlidir.

Araştırmalar, vücudunuzun ilk çocuğunuzun doğumundan sonra tamamen iyileşmesi için en az 18 ay süre istediğini belirtti. 173.205 bebek üzerinde yapılan bir araştırma, erken doğum veya düşük doğum ağırlığı ile en yüksek risk altında olanların, büyük kardeşlerinin doğumundan sonra altı aydan daha kısa bir süre önce gebe kalınanlar  olduğunu ortaya koydu. En düşük riski olanlar, ilk çocuğun doğumundan sonraki 18-23 aylar arasında olduğu fark edildi.

İkinci hamilelik

Vücudunuz gebelikten ve doğumdan sonra iyileşme şansına ihtiyaç duyar. Basit bir doğum yapmış olsanız bile, ikinci hamilelik için en az bir yıl bekleyin. Sezaryen ya da karmaşık doğumlarınız olduysa, fiziksel olarak iyileşmek için iki yıl gerekir. Bir doğumda pelvik tabanınız, rahiminiz, mesane ve bağırsağınızı destekleyen kaslarınız, büyüyen bebeğiniz tarafından geriliyor. Bir vajinal doğum bu kasları daha da hasara uğratabilir. Sezaryen olsa bile, ikinci hamileliğinizi destekleyebilmesi için pelvik tabanı şekillendirmeniz gerekir. Bu kasları egzersiz yaparak yeniden şekillendirmesini hızlandırabilirsiniz. Sanki sanki çiş tutmaya çalışıyormuş gibi sıkıştırabilir, elinizden geldiğince serbest bırakabilir ve tekrarlayabilirsiniz.

Doğumdan sonra hormonların dengelenmesi de zaman alır. Gebelik hormonlarının östrojen ve progesteron düzeyleri, yerleşmek için zamana ihtiyaç duyar. Bunlar yumurtlamayı kontrol eder ve doğurganlığı etkiler.

Hamilelik vücudunuzdaki her sistemi etkiler. Tekrar hamile kalmadan önce hepsinin etkin bir şekilde çalışması gerekiyor. Vücudunuzun optimum seviyede çalışması için bir dizi besleyici gerekir. Beslenme rezervleriniz ilk doğumdan sonra aşırı derecede tükenebilir, çünkü hamileliğiniz sırasında büyüyen bedeniniz bebeğinize ihtiyaç duyduğu besin maddelerini de tedarik etmiştir. Vücudunuzun tüm besinleri geri aldığından emin olmanın en iyi yolu sağlıklı ve dengeli bir beslenme tarzıdır. Uygun bir kahvaltı için her gün zaman bulamayabilirsiniz, ancak beslenme düzeninizi kendiniz hazırlayabilir, kendinizi ikinci hamileliğiniz için hazırlayabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Merhaba, arkdaşlar! Güzel paylaşımınız için çok teşekkürler.
    Böyle bi sorum var. Emzirme hamilelikten korur mu? Okuduğum kadarıyla emzirme, hamilelikten korumaz. Doğum sonrası hamile kalmamak için korunma yöntemleri çeşitlerinden spiral, minipill, doğum kontrol hapları, aylık/3 aylık iğne enjeksiyon yöntemi, implant, tüp ligasyonu, vazektomi veya kondom kullanılabilir. Korunma yöntemleri her kadın için aynı olmadığı gibi muayene sonrası doktorun önerdiği yöntem veya kendi isteklerine göre de tercih edilebilir. Siz bu hakkında neyi düşünüyorsunuz?