Yeni Doğan Bebekler Günde Ne Kadar Süt İçer?

0
8184
yeni doğan bebekler ne kadar süt içmeli

Yeni Doğan Bebekler Günde Ne Kadar Süt İçer? Yenidoğan bebeklerin güçlenmek, gelişiminin devamı, hastalıklara karşı korunmak, kilo almak ve en önemlisi doymak için anne sütüne ihtiyaçları vardır. Çeşitli mucizevi özelliklerle donanmış olan anne sütünün, bebeğin emzirmeye alıştırılması ile miktarı gitgide artar ve bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak hale gelir. Bazı anneler, bebekleri doğar doğmaz litrelerce süt üreteceklerini ve bebeklerinin bu sütün tamamını içebileceklerini düşünürler. Ancak bir bebeğin, özellikle yeni doğan bir bebeğin mide yapısı çok küçüktür ve gün geçtikçe büyüme gösterir.

Mide yapısı oldukça küçük olan yeni doğan bebekler, anne sütünün çok küçük bir miktarı ile doyabilirler. Yenidoğan bebeklerin mide büyüklüğü şu şekilde örneklendirilmiştir;

10492601_10153471835678420_2757283618218671008_n

Görüldüğü üzere, 1 günlükten 1 aylığa kadar yenidoğan bebeklerin mide büyüklüğü hızlıca değişir ve bu büyüklükteki bir mide en fazla 150 ml’lik bir süt miktarı ile doyabilir. Yani ilk bir aylık sürecinde bebeğiniz yarım çay bardağından daha az bir miktarda süt ile bile doyabilir.

Anne sütü, hazmı kolay bir besin maddesidir ve bebeklerin bu küçük mideleri tarafından bile çok kolaylıkla hazmedilebilir. Bu durum bebeklerin sık sık acıkmasına neden olur, bu nedenle bebeğinizin acıktığını ağlaması ile anlayabilirsiniz. Ayrıca eğer bebeğiniz günde 5 -6 ıslak bez çıkarıyorsa, sütünüz bebeğiniz için yeterlidir. Yine de bir düzene sokmak isterseniz en fazla 3 saat aralıkla bebeğinizi emzirebilirsiniz.

Bazı anneler, sütünün yeterli gelmediğini düşünerek emzirmeyi tamamen bırakıp mamalara geçiş yapabiliyor. Ancak, bu süreç içerisinde bile emzirmeyi bırakmak mantıklı bir davranış değildir. Sütünüz gelmiyor olsa da bebeğinizi emzirin. Çünkü, göğüslerden sütü arttırmanın en önemli yolu, bebeğinizin emerek süt kanallarınızı çalıştırması ve bu sayede süt üretiminin sağlanmasıdır.