Yeni Doğmuş Bebekler Nasıl Yatırılmalı ?

0
577
yeni doğmuş bebekler

Yeni Doğmuş Bebekler İçin Doğru Yatırılış Pozisyonu Ne Olmalıdır?

Gelişmiş ülkelerde dahil yeni doğmuş bebekler arasında özellikle ilk bir yıllık süreçte en sık görülen ve halk arasında beşik ölümleri olarak bilinen ani bebek ölümü sendromu oluşumunun en önemli sebepleri arasında yeni doğmuş bebeklerin yanlış yatırılış pozisyonları gösterilmektedir. Yeni doğmuş bebekler 1 yaşına kadar sırt üstü ya da yan pozisyonda yatırılması gereklidir.  Çünkü yeni doğmuş bebekler henüz baş kontrolünü sağlayamadığı için yumuşak yatakta yatan ve yüz üstü yatırılan bebeklerde boğulma ve ani bebek ölümü sendromu görülebilir. Bu yüzden yüz üstü yatırmak sakıncalıdır. Bu nedenle yatış pozisyonunu olabildiğince kontrol etmeli ve sırt üstü olmasına dikkat etmeliyiz.

Yeni Doğmuş Bebekler İçin Tehdit: Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedir?

Ani bebek ölümü sendromu, önceden sağlıklı olan bir bebeğin nedeni belli olmayan bir şekilde ölmesi durumudur. Bu durumun oluşma riskini artıran ana faktörleri şöyle sıralayabiliriz,
  • bebeğin yüz üstü yatırılması,
  • annenin aşırı sigara kullanımı,
  • bebeğin aşırı ısıtılması,
  • bebeğin yumuşak yatakta veya yastıkta, yorganda yatırılmasıdır.

Ayrıca yan yatırılış şekli de bebeğin dönebilme ihtimali nedeniyle tehlikeli olabilir. Bu pozisyonda yüzüstü pozisyona dönüş ihtimalini azaltmak için alt tarafta kalan kol öne getirilmelidir ve bebeğinizin emzikle ya da biberonla uyumamasına da dikkat edin.

Prematüre bebeklerde de bu sendromun oluşma olasılığının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Prematüre bebeklerde solunum düzensizliği oluşabilmesi durumunda kandaki oksijen miktarının düşmesine bağlı bazı problemler yaşanabilmektedir. Bunu gösteren apne ve kalp nabzının düşük olması gibi göstergeler monitör yardımıyla görebiliriz. Bu sebeple bazı durumlarda taburcu edilen prematüre bebekler belli bir süreliğine bu monitörler ile taburcu edilmesi önerilir.

Yeni doğan bebeklerin doğru yatırılması konusunda annelerin merak ettiği bir diğer konu de bebekler de saçlı derinin altında bulunan yumuşak bir bölüm olan bıngıldağın şeklinin bozulmasıdır. Bağ dokusundan oluşmuş olan bu yumuşak bölüm, bebeğin normal doğum sırasında doğum kanalından geçişini kolaylaştırır. Doğum sırasında hafif bir şekil değiştirerek doğum kanalından geçişi kolaylaştırır. Ayrıca bebeğin başı hızlı büyüdüğü için bıngıldağın açık olması bebeğin başının doğru bir şekilde büyümesine yardımcı olur.
Bıngıldak bir çok aileyi tedirgin eden bir durumdur. Fakat bıngıldağa ufak dokunmalarla zarar verilmesi zordur. Ancak çok şiddetli bir travma oluşması sonucunda bıngıldak zarar görebilir. Bebeklerin ortalama 1 yaşında, ama en geç 1,5 yaşında bıngıldaklarının kapanması gerekir. Bazı bebeklerde bıngıldak belirtilen bu sürede kapanmayabilir. Böyle durumlarda bebekte bir tiroit problemi ya da kemik probleminin var olup olmadığı kontrol edilmelidir.