Yeni Nesil Annelerin Gözdesi: Baby Shower

0
1058

Günümüzde, dünyaya bir bebek getireceğini öğrenen anneler birbirinden farklı şekillerde kutlamalara başvuruyor. Yakınlarıyla birlikte hem sevincini paylaşmak, hem de onların maddi manevi desteğini almak isteyen anne adaylarının başvurduğu kutlamaların günümüzde en popüler olanı “Baby Shower.
Peki, sosyal medyada ve magazin haberlerinde sıkça rastlamaya başladığımız bu Baby Shower nedir?

İngilizce “baby” ve “shower” kelimelerinden türetilen bu isim, Türkçeye çevrildiğinde “bebek duşu” anlamına gelmektedir. İsim, Türkçeye çevrildiğinde tam karşılığını vermediği için ülkemizde bu kutlamalara “Bebek Partisi” ya da “Bebeğe Hoş Geldin Partisi” gibi isimlerle anılmakta.

Bebek Partisi Nerede Düzenlenir?

Bebeğin dünyaya gelişini kutlamak için düzenlenen, Avrupa’dan ithal ettiğimiz bir parti çeşidi olan “Baby Shower” anne adayının, arkadaşları ve yakın çevresiyle keyifli vakit geçirmesini amaç edinen bir toplantı biçimidir. Anne adayının genellikle yakın arkadaşları ve kuzenlerini bir araya getiren bu eğlence aynı zamanda doğacak bebeğin ihtiyaçlarını da karşılamaya yönelik olarak gerçekleştirilir. Partiye gelen davetliler anne adayı ve doğacak bebek için hediyeler getirir ve ihtiyaçların bir kısmı giderilmiş olur. Anne adayının, zevki, içinde bulunduğu koşullar ve maddi imkanlarına göre tercih edilebilecek partiler açık alanlarda, parti merkezlerinde ya da evde yapılabiliyor. Parti organizasyonuyla kişisel olarak ilgilenmek isteyenler, partiyi evde, ya da evlerinin bahçelerinde organize etmeyi tercih ediyor.

Baby Shower Nasıl Düzenlenir?

Çoğu anne adayı, Baby Shower’larını genellikle bir organizasyon şirketi ile planlasa da bazı anne adayları partinin her detayıyla kendi ilgilenmek istiyor. Bu gibi durumlarda anne ve arkadaşları tarafından partide ikram edilecek atıştırmalıklar hazırlanır, partinin yapılacağı mekan düzenlenerek süslenir ve partiye kimlerin davet edileceği belirlenerek davetlilere davetiye gönderilir.
Sosyal medyanın günlük hayatta sıklıkla kullanılması, genç anne ve baba adaylarının da bu bebek partileri için birçok fikir edinmesini sağlıyor.

Baby Shower, hem yeni anne adayı ve arkadaşlarının keyifli vakit geçirmesini sağlıyor hem de doğum stresi yaşayan anneye rahat bir ortam sağlıyor. Ayrıca bebek büyüdüğünde, ailece hatırlanabilecek güzel bir anı olarak rafa kaldırılıyor.

Baby Shower Yapan Ünlüler

Baby Shower düzenleyenler arasında ünlü anneler de var. Medyatik anneler, dünyaya getirecekleri çocukları için düzenledikleri partilerle sosyal medyada yankı uyandırdı. Peki hangi ünlü anneler, bebeğine “Hoş Geldin Partisi” yaptı?

 1. Buse Terim
  En çarpıcı bebek partilerinden birine imza atan Buse Terim, açık alanda yapmayı tercih ettiği organizasyonunda siyah beyaz ve fuşya tonlarını kullandı.
 2. Demet Akalın
  Ünlü pop şarkıcısı Demet Akalın, kızı Hira için düzenlediği partide gri, pembe renklerine ağırlık verdiği bir süsleme tercih etti.

 3. Akasya Asıltürkmen
  Oyuncu, doğumuna 3 hafta kala, arkadaşlarının kendisi için düzenlediği sürpriz bir Baby Shower ile karşılaştı. Sürpriz partinin süslemelerinde siyah, beyaz renkleri ve bebek tulumları yoğunluktaydı.
 4. Pelin Karahan
  Parti mekânını mavi ve pembe renklerde süslemelerle donatan oyuncu, ikinci çocuğu için yaptığı Baby Shower’da bolca çiçek süslemesi yapmayı tercih etti. Karahan, doğacak olan ikinci çocuğu için yaptığı kutlamada, büyük oğluyla bolca fotoğraf da çektirdi.
 5. Ece Erken
  Bir erkek çocuk dünyaya getirecek olan ünlü sunucu, beyaz balonlarda süslediği mekanda, misafirlerini maviler içinde karşılamayı tercih etti.