Yeni TEOG Sistemi Büyük Tepki Topladı! İşte Yeni Sınav Sistemi!

0
340
yeni teog sistemi

 

 
Yeni TEOG Sistemi Büyük Tepki Topladı! İşte Yeni Sınav Sistemi!

Milyonlarca öğrencinin büyük bir stresle hazırlandığı ve emek harcadığı TEOG sisteminin dönem başında kaldırılması ile TEOG yerine gelecek sınav sistemi büyük bir merakla beklenmeye başlamıştı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bu meraklara son verecek açıklamayı dün canlı yayınla açıkladı. Yeni TEOG sistemi açıklandı ancak kafalardaki soru işaretleri giderilmedi ve yeni düzenleme ne öğrencilerin ne de velilerin içine sindi.

Yeni sisteme göre öğrenciler yalnızca nitelikle okullara giriş için sınava girecek, diğer öğrenciler ikamet ettikleri adrese en yakın okula kaydolacak. Buna göre, öğrenciler adreslerine en yakın olan mevcut 5 okuldan birini seçecek. Bu öğrencilerin oranı neredeyse %90 civarında olacak. Diğer nitelikli okullar için MEB tarafından düzenlenen, 90 dakikalık 60 sorudan oluşan bir sınav düzenlenecek. Bu okullara girmek isteyen öğrencilerin de 5 okul seçme hakkı olacak. Yani artık sınava girme mecburiyeti yok, isteğe bağlı olarak girilebilecek. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıklamasına göre okul tercihi velinin isteğine göre gerçekleşecek.

Yeni sınav sisteminin adı ile ilgili de bir sürü soru işareti oluştu. Mahalli Yerleştirme Sistemi (MYS), Milli İzleme Sınavı (MİS), Merkezi Ortak Sınav (MOS), Veli Tercihine Bağlı Serbest Kayıt Sistemi gibi birçok isimle anılan yeni liseye giriş sınavı, velileri ve ilgilileri oldukça kızdırdı.Sosyal medyadan da eleştirilerini dile getiren veliler, mahallelerindeki 10 okuldan en az 7’sinin imam hatip lisesi olmasından, denildiğinin aksine kendilerine ve çocuklarına seçme hakkı tanınmadığından müzdarip. Özel okullar ve diğer nitelikli okulların sınavlarının ise hakkaniyetli yapılamayacağını ve gücü yetmeyenin bu okullara girmesinin mümkün olmadığını düşünen veliler, anadolu liselerinin içinin boşaltılacağı, çocukların kalitesiz eğitimlerle karşı karşıya kalacağını düşünüyor. Ayrıca düzenli olarak sınav sisteminin değişmesinin çocukların psikolojileri üzerinde olumsuz etkilere neden olduğunu düşünüyor.

MEB başkanı İsmet Yılmaz ise, bu sistemin bir ihtiyaçtan doğduğunu söyledi. TEOG hazırlığı nedeniyle çocukların okullarda devamsızlık yaptığını, TEOG’un çocuğu etüt merkezleri ve dershaneler gibi okul dışı kaynaklara yönelttiğini söyleyen İsmet Yılmaz, sınava bağlı olunmadığı için çocukların okulla bağının artacağını ve okulların kalitesinin artacağını söyledi.