Ultrason Teknolojisi Bebeğin En Net Görüntülerini Sunuyor!

0
425

Şüphesiz ultrason çekilen günler, ebeveynlerin en heyecanlı olduğu günler oluyor. Bebeklerinin gelişimini izlemek, canlı bir şekilde hareket ettiğini görmek, ebeveynler için büyük bir mutluluk kaynağı oluyor. Gelişen teknoloji ile birlikte ultrasonlu tarama tekniği de değişime uğradı. 3 boyutlu ve renkli ultrasonların çekilmeye başlanması ile birlikte artık ebeveynler bebeklerini net bir şekilde görebiliyor. Ancak yeni bir teknoloji anne karnındaki bebeğin en berrak görüntüsünü ebeveynlere sunuyor.

Şimdiye kadar görüntülenen en berrak görüntüyü veren ultrason teknolojisi, bir grup İngiliz araştırmacı tarafından geliştirildi. Yeni teknolojinin anne karnında gelişen hastalıkları ve olumsuz koşulları daha önce ve daha doğru olarak teşhis etmeye ve tedavi etmesine yardımcı olacağını umuyorlar.

Bu yeni tarama sistemi bir bebeğinin hareketlerini, göbek bağı ve göbek bağı ile olan ilişkisini ve bacaklarının gelişim ve tekmeleme faaliyetlerini inceleyerek, büyüyen bebeğin fiziksel sağlığını kontrol edebilir.

 

IFind tarafından yaratılan bu yeni tarama teknolojisi, Wellcome Trust ve Mühendislik ve Fiziksel Bilimler Araştırma Konseyi tarafından finanse edildi.

Çığır açan sistem, ultrason, MR, robotik ve bilgisayar algoritmalarının bir kombinasyonunu kullanarak bebeğin hareket etmesiyle akıllıca ayarlanabilen çoklu taramaların birleşimini oluşturuyor. Bu, yalnızca büyüyen bebeklerin daha doğru bir şekilde takip edilmesini değil, çok daha net bir görüntü elde ettiğimiz anlamına geliyor.

Zaten çok önemli bir izleme ve teşhis aracı olan ultrason teknolojisi ile bu yeni teknoloji, anne ve bebek sağlığı ile ilgili çok olumlu aşamalar kaydedilmesine yardımcı olacaktır.

“Ultrason teknolojisi aslında oldukça iyi. Bir görüntü üretmek için vücudun içerisinden geri yansıyan (“eko”) çok yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanıyor. Önemli olan, aynı zamanda gebelikte kullanmak için güvenli birkaç görüntüleme tekniğidir. Fetal ultrasonda üretilen görüntüler mükemmel olabilir, ancak ne yazık ki bu her hasta için geçerli değil. ”

Bu yeni yüksek netlikte ultrason sistemi bunu değiştirmeye hazır.