Yumurta Dondurma Nedir?

1
894
yumurta dondurma

Yumurta Dondurma Nedir?

Bazı kadınlar çeşitli sebeplerle hamile kalamaz ya da bazı şartlar gereği bulunduğu dönem içerisinde anne olmaktan kaçınır, ileri ki yaşlar için anne olmayı düşünürler. Ancak ilerleyen yaşlarda kadınların doğurganlık özelliklerini kaybetmeleri riski olduğu için o dönem ki doğurganlıklarını korumak isterler.

Yumurta dondurma, şu an çeşitli nedenlerle çocuk sahibi olamayacak olan ancak ilerleyen dönemlerde çocuk sahibi olmak isteyen kadınların sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir. Yumurta dondurma işlemi ile ilerleyen yaşlarda çocuk sahibi olma ihtimali artar.

Yumurta dondurma işlemi özellikle ciddi sağlık sorunları ile büyük tedaviler görmek zorunda kalan ve doğurganlık yeteneğini kaybetme riski ile karşı karşıya kalan kadınlarda uygulanır. Örneğin, kanser hastalığı nedeniyle kemoterapi görmek zorunda kalan, büyük cerrahi operasyonlar geçirme durumu olan kadınlar ve erken menopoz geçirme riski olan kadınlar yumurta dondurma işlemini tercih ederler.

yumurta dondurma

Yumurta dondurma işlemi gerçekleşmeden önce, uzmanlar tarafından gerekli testler yapılır ve yumurtaların durumuna bakılır. Yumurta dondurma işleminin gerçekleştirilebileceği onaylandıktan sonra, yumurtaları olgunlaştırmak ve hazır hale getirmek için ilaç veya iğne ile vücuda hormon verilir. Yaklaşık 2 hafta süren hormon tedavisinin ardından yumurtalar lokal anestezi ile kadının rahminden enjeksiyon ile toplanır. Yumurtalar içerisinden en olgun ve hazır olanlarını toplamak önemlidir.

Yumurta toplama işleminden 1-2 saat sonra kadın taburcu edilir. Alınan yumurtanın hemen dondurulması gereklidir. Aksi takdirde yumurtanın yapısı bozulacaktır ve doğurganlık özelliğini yitirecektir. Alınan yumurta, hemen -196 derecedeki soğuk tanklara alınır ve burada soğutulmak üzere saklanır. Bu şekilde, doğru bir şekilde saklandığı zaman özelliğini kaybetmeden uzun yıllar korunabilir.

Eğer kadının yumurtalarında doğurganlık özelliği kaybolmadıysa, dondurma süresince yumurtada bir bozulma görülmez. Ancak eğer dondurma ve açma işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirilmediyse ve hatalar yapıldıysa bu aşamalarda yumurtanın yapısında bozulmalar meydana gelebilir ve doğurganlık özelliği kaybolabilir.

Yumurtanızı dondurdunuz ve yıllar sonra çocuk sahibi olmaya karar verdiniz. Dilediğiniz zaman yumurtayı açtırabilirsiniz. Dondurulan yumurtanın döllenmesi laboratuvar ortamında gerçekleştirilir. Erkekten alınan sperm, suni ortamda yumurta ile döllenir. Eğer uyum sağlanırsa ve sperm yumurtayı dölleyebilirse, döllenen bu yumurta kadın rahmine yerleştirilir ve ardından gebeliğin oluşması beklenir.

1 Yorum

  1. Güzel paylaşım için teşekkür ederim! Çok iyi bir makale. Ben yumurta donasyonu Ukrayna’da yaptırdım. İkinci deneme başarılı oldu çok şükür! Eşimle 9 yıllık evliyiz. Bebeğe sahip olmak çok istiyorduk. Bunun için dünyada en mutlu kadınım ben))