Yumurtlama (Ovülasyon) Nedir? | Kadın Sağlığı | Hamilelik

Yumurtlama (Ovülasyon) Nedir?

  • 26 Nisan 2017
  • 290 kez görüntülendi.
Yumurtlama (Ovülasyon) Nedir?

Hamile kalabilmek için en iyi zaman, ne zamandır? Gebe kalmaya çalışırken, her şeyi şansa bırakmak eğlenceli olabilir, ancak bunun gerçekleşmesini sağlamaya kararlıysanız ve planlı olarak gebelik düşünüyorsanız yumurtlama döneminizin nasıl ve ne zaman gerçekleştiği konusunda bilgi sahibi olmanız gereklidir. Yumurtlama dönemine denk getirilmiş cinsel birlikteliğin hamilelikle sonuçlanması olasıdır.

Yumurtlama Nedir?

Kadın üreme sisteminde bulunan yumurtalıklarda düzenli olarak yumurta üretilir. Yumurtalar olgunlaştığında yumurtalıklar çatlar ve yumurtaları serbest bırakır. Bu olaya yumurtlama adı verilir. Eğer bu süreçte yumurtalar sprem tarafından döllenirse gebelik gerçekleşir. Ancak yumurtalarda döllenme yoksa her ay adet kanı ile bu yumurtalar dışarı atılır.

Ovulasyon belirtileri

Bazı kadınlar, yumurtlamanın fiziksel belirtilerini vücutlarında görebilir. Bunlardan biri, akıntı olarak görülebilir. Bu akıntı yumurta akına benzer, kaygan ve berraktır. Başka bir belirti, ovülasyon oluştuktan sonra vücut ısısının yükselmesidir. Yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğini bulmanıza yardımcı olmak için özel bir bazal termometrelerden satın alabilir, bazal vücut ısınızı kontrol edebilir, böylece sonraki aylarda verimli hamilelik için en verimli olduğunuz dönemi keşfedebilirsiniz.

Adet döngüsü kadından kadına farklılık gösterdiğinden, yumurtlama tarihleri ​​bireysel tarihlere dayanarak tahmin edilmelidir. İlk ve son adet döneminizin ortalama döngü size yumurtalamanın en verimli günlerini kişiselleştirilmiş bir tahmin olarak verecektir. Adet dönemi düzenli olan bir kadının döngüsü 28 gün olarak baz alındığında, adet başladıktan sonra geçen 14. günü yumurtalama için en ideal süredir. Bugünden itibaren haftada 2-3 kez cinsel ilişkide bulunmak hamilelik şansınızı arttıracaktır.

Adet döngüsü düzensiz olan kadınlar, bir uzmandan yardım alarak adet dönemini düzene sokmayı deneyebilir. Adet döneminin düzensizliği bazı rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Polikistik over sendromu, çikolata kistleri, hormonal bazı bozukluklar, stres, fazla kilo gibi etmenler adet düzensizliğine yol açabilir. Bu durum hamile kalmayı da zorlaştıracaktır. Adet düzensizliği olan kadınların bu nedenle sorunlarının ortaya çıkarılması ve bu sorunlara yönelik tedavi girişimlerinde bulunması gereklidir.

Adet düzensizliği, yani yumurtlayamama hamileliğin zorlaşması dışında kişiye huzursuzluk, sinirlilik hali, karın şişliği, bel ağrıları gibi sorunlar yaratabilir. Bu nedenle bu düzensizliğin sebebinin muhakkak ortaya çıkarılması gereklidir.

Facebook Yorumları
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Kayıt ol ve soru sor?
DMCA.com Protection Status