Hamilelikte Ödem Problemi

0
806

Hamilelikte Ödem Problemi

Hamilelik, bir çok güzelliği bir arada getirdiği gibi, bunun yanında fazlaca zorlu ve sıkıntılı durumu da içinde barındırır. Bunlardan biri de; hamilelerin hemen hepsinde baş gösteren “ödem” sıkıntısıdır. Vücuttaki suyun belli bölgelerde toplanması sonucu ortaya çıkan rahatsızlık  hamileliğin ağırlaşmaya başladığı,özellikle 8.ve 9. aylarda etkisini fazlaca gösteren bu durumdur ve  anne adaylarını oldukça rahatsız etmektedir.

Peki Hamilelikte Ödem Neden Oluşur? 

Hamilelikte vücuttaki kan basıncı yüzde 40 artar. Ve bu durum dolaşım sisteminin daha fazla çalışmasını gerektirir. Kan hacmindeki artış nedeniyle de dolaşım yavaşlayabilir. Bu nedenle hamilelerde özellikle ayak ve bileklerde böyle şişkinlikler görülebilir. Ayaklar ve ayak bilekleri rahim basısı nedeniyle oluşan dolaşım yavaşlamasından oldukça etkilenen bölgeler oldukları için bu bölgelerde ödem daha fazla görülür. Hamilelikte rafine diye adlandırdığımız un, yağ ve tuz bakımından zengin gıdaların kullanımı , uzun süreli ayakta durma, az su tüketimi de vücutta ödem oluşmasında büyük etkendir. Protein bakımından zengin gıdaların kullanımı ise ödem oluşumunu engellediği için hamilelerin protein bakımından zengin gıdaları tüketmelerinde büyük fayda vardır.

su_vucut_icin_onemlidir

Ayak ve bileklerdeki ödemi azaltmak için ;

-Bacaklar yüksekte olacak şekilde oturun veya uzanın .

-Ayakkabı seçimlerinizde rahatlığa önem verin ve dar ayakkabılar tercih etmeyin.

-Lastik bantlı çorapları tercih etmemeye özen gösterin.

-Dar yapıdaki pantolon ve iç çamaşırlarını giymeyin .

-Sıcak havalarda mümkünse dışarı çok fazla çıkmayın.

-Tercihen uyurken sol tarafa doğru yatın.

-Günde 2-3 litre sıvı mutlaka tüketin.

-Fazla tuzlu gıdaları tüketmekten kaçının.

-Kısa mesafeli yürüyüşler ödem atmanızda yardımcı olacaktır. Yürüş yapamadığınız durumlarda ise koltukta otururken ayak ve bileklerinizi dairesel hareketler yaparak oynatmanız bile fayda sağlayacaktır.